Ko se v delovnih prostorih pojavljajo temperature, višje od 28oC, tudi če je to samo občasno, predvsem kot posledica povečanih zunanjih temperatur, mora delodajalec zagotavljati delavcem ustrezno toplotno udobje ter sprejemati potrebne ukrepe.
Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih v 25. členu konkretneje določa, da temperatura zraka v delovnih prostorih sicer ne sme presegati 28oC, razen v tako imenovanih ‘vročih delovnih prostorih’, kjer so temperature povečane zaradi delovne opreme (na primer peči), ki jo uporablja delodajalec pri izvajanju delovnega procesa.
Delodajalec lahko izvede začasne ukrepe, ki veljajo le v času prekoračenih najvišjih dovoljenih temperatur, na primer:
-
prerazporeditev delovnega časa,
-
krajši delovni čas,
-
pogostejši in daljši odmori med delovnim časom,
-
ponudba ustreznih osvežilnih brezalkoholnih napitkov,
-
zmanjšanje intenzivnosti dela in podobno,
-
skrajni ukrep je lahko tudi prekinitev delovnega procesa,
-
seveda pa se lahko odloči tudi za dolgoročnejše tehnične ukrepe v obliki dodatnih klimatskih in prezračevalnih naprav, če drugih ukrepov na primer zaradi narave delovnega procesa ne more vpeljati.
Odločitev o tem, katere ukrepe bo izvedel, je delodajalčeva, morajo pa biti opredeljeni v Izjavi o varnosti z oceno tveganja.
Inšpektorat Republike Slovenije za delo glede povišanih temperatur na delovnih mestih predlaga delodajalcem in delavcem tudi naslednje ukrepe:
-
pri uporabi klimatskih naprav v delovnem okolju priporočamo upoštevanje pravila -7 stopinj Celzija, kar pomeni, da temperatura zraka v delovnem prostoru ne bi bila za več kot 7 stopinj Celzija nižja od zunanje temperature;
-
popijete lahko do tri litre brezalkoholnih pijač, priporočamo vodo;
-
oblecite se v lahka in zračna oblačila;
-
seznanite se z zdravstvenimi simptomi, ki so značilni, ko je človeški organizem izpostavljen previsokim temperaturam
-
izogibajte se slani prehrani in začimbam;
-
najbolj učinkoviti so kratki in pogosti premori v ohlajenih prostorih, temperatura katerih pa ne sme biti tako nizka, da bi bilo zaradi nagle temperaturne spremembe ogroženo zdravje;
-
ne pijte alkoholnih pijač;
-
najbolj zahtevna dela opravite zgodaj zjutraj, ko je zunanja temperatura še nizka;
-
če delate v ekstremno visokih temperaturah, vedno delajte v paru zaradi morebitnega nudenja medsebojne pomoči.