Kazalo vsebin:
V Sloveniji, kot v mnogih drugih državah, je učinkovito upravljanje trga nepremičnin ključnega pomena za gospodarski razvoj in stabilnost. Evidenca trga nepremičnin (ETN) predstavlja osrednji sistem za zbiranje in analizo podatkov o vseh transakcijah nepremičnin, ki se izvedejo na trgu. Razumevanje, kaj je evidenca trga nepremičnin (ETN), kako deluje, kdo mora poročati in kakšne so posledice poročanja, je bistveno za vse deležnike na trgu nepremičnin.
Kaj je evidenca trga nepremičnin (ETN)?
Evidenca trga nepremičnin (ETN) je uradna baza podatkov, ki jo vzdržuje Geodetska uprava Republike Slovenije. Njena glavna funkcija je zbiranje, obdelava in arhiviranje podatkov o vseh transakcijah z nepremičninami na območju Slovenije. Evidenca trga nepremičnin je namenjena zagotavljanju preglednosti in učinkovitosti na nepremičninskem trgu ter služi kot osnova za ocenjevanje tržnih trendov, razvojnih načrtov in davčne politike.
Namen ETN
- Preglednost trga
- Podlaga za davčno obdavčenje
- Raziskave in analize
- Pravna varnost
Preglednost trga
Evidenca trga nepremičnin (ETN) omogoča vpogled v dejanske prodajne cene, kar pripomore k večji transparentnosti trga. To je pomembno za preprečevanje pranja denarja in drugih nezakonitih dejavnosti.
Podlaga za davčno obdavčenje
Podatki, zbrani v ETN, služijo kot osnova za izračun davka na promet nepremičnin in za vrednotenje nepremičnin za potrebe obdavčitve z nepremičninskim davkom.
Raziskave in analize
ETN predstavlja dragocen vir podatkov za raziskovalce, analitike in politične odločevalce, ki na podlagi teh informacij bolje razumejo dinamiko trga in sprejemajo informirane odločitve.
Pravna varnost
Registracija transakcij v ETN zagotavlja pravno varnost tako kupcem kot prodajalcem, saj so vse transakcije uradno dokumentirane in preverljive.
Evidenca trga nepremičnin vsebuje podatke o lokaciji nepremičnin, njihovih tehničnih lastnostih, lastništvu, pravnih bremenih, kot so hipoteke, in seveda o vseh transakcijah. Ti podatki so javno dostopni preko spletnih portalov Geodetske uprave, kjer lahko uporabniki dostopajo do informacij o posameznih nepremičninah. Vendar pa so zaradi varstva osebnih podatkov nekatere informacije dostopne samo določenim uporabnikom, kot so notarji ali državni organi.
Geodetska uprava redno posodablja in vzdržuje ETN, da zagotovi njeno zanesljivost in ažurnost. Posodobitve vključujejo dodajanje novih transakcij, ažuriranje podatkov o lastništvu ter spreminjanje tehničnih podatkov o nepremičninah, ki se lahko spremenijo zaradi prenove ali razdelitve parcel.
ETN poročanje
Kdo mora poročati?
Poročanje v evidenco trga nepremičnin so dolžni zagotavljati za to posebej določeni zavezanci za poročanje.
Zavezanci za poročanje o sklenjenih kupoprodajnih pravnih poslih z nepremičninami so:
- Finančna uprava za posle iz napovedi za odmero davka na promet nepremičnin (DPN),
- prodajalci in lizingodajalci za posle z obračunanim davkom na dodano vrednost (DDV),
- stečajni upravitelji in sodišča za posle v stečajnem in izvršilnem postopku z obračunanim davkom na dodano vrednost (DDV).
Podatke o posameznih kupoprodajnih pravnih poslih morajo zavezanci sporočati mesečno do 15. dne v mesecu po mesecu, v katerem so bili sklenjeni. Izjema je Finančna uprava, ki je dolžna sporočati do 15. dne v mesecu po mesecu, v katerem je prejela napoved za odmero davka na promet nepremičnin.
Zavezanci za poročanje o sklenjenih najemnih pravnih poslih s stavbami, deli stavb in njihovimi deli so:
- Finančna uprava za posle sklenjene med fizičnimi osebami (iz podatkov napovedi za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem),
- najemojemalci pravne osebe, za posle sklenjene z najemodajalci fizičnimi osebami (štejejo se kot plačniki davka v obračunu davčnega odtegljaja dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem),
- najemodajalci pravne osebe ali samostojni podjetniki,
- najemodajalci, ki so upravljavci stavb ali delov stavb v lasti Republike Slovenije ali lokalnih skupnosti,
- najemodajalci, ki so upravniki večstanovanjskih ali poslovnih stavb za dele stavb v solastniki lastnikov delov stavb.
Podatke o posameznih najemnih pravnih poslih, morajo zavezanci sporočati mesečno do 15. dne v mesecu po mesecu, v katerem so bili sklenjeni. Izjema je Finančna uprava, ki jih mora sporočati letno do 30. junija za preteklo leto (https://www.gov.si/teme/trg-nepremicnin/).
Kdo ne rabi poročati?
Posamezniki, ki med seboj sklepajo neposredne kupoprodajne pogodbe brez posrednikov (nepremičninskih agencij ali notarjev), niso neposredno odgovorni za poročanje v ETN. Vendar pa morajo poskrbeti, da notar, ki overi pogodbo, ustrezno posreduje podatke.
Zaključek
Evidenca trga nepremičnin igra ključno vlogo pri zagotavljanju transparentnosti in regulacije slovenskega trga nepremičnin. Z obveznostjo poročanja s strani ključnih deležnikov, ETN pomaga vzpostaviti jasno sliko trga, kar omogoča boljše odločitve za vse udeležence. Vsi, ki delujejo na trgu nepremičnin, bi morali biti seznanjeni s svojimi obveznostmi glede poročanja, da zagotovijo skladnost s pravili in prispevajo k zdravemu razvoju trga.
VIRI IN LITERATURA: